МНПТ "Обереги"
Вт, 11.08.2020, 20.44
Меню сайту

Категорії каталогу
Різне [9]
Наші праці [26]

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

null

null

Статистика

Наше опитуання
Українські етнічні території: Кубань, Холмщина, Підляшшя, Стародубщина і т.д. мають бути:
Всього відповідей: 241

Головна » Статті » Різне

Витоки Дня українського студента
Доступно тільки для користувачівЖартують, що у студента є два свята: Новий рік і кожен день. Свій професійний день студентство відзначає кожного осіннього місяця – листопадовий Міжнародний день студента, День тернопільського студента у вересні…А 17 жовтня ми святкуємо День українського студента. Та мало кому відома історія цього дня, встановленого на знак Студентської революції на граніті 1990 року. Про свою участь у ній люб’язно погодився розповісти вчитель географії Тернопільського педагогічного ліцею, володар титулу «Найпопулярніший вчитель – 2009» і цікава особистість Ігор Данилович Клапоущак.

- Ігоре Даниловичу, що підштовхнуло вас до такого ризикованого кроку – підтримати страйк?
- Якщо бути відвертим, то мене обурювала несправедливість у державі. У мені велася внутрішня боротьба, адже я знав, що за участь у революції мене можуть виключити з інституту (тоді я був студентом географічного факультету), а мої батьки, як і я сам, дуже хотіли, щоб я успішно продовжував навчання. Та бажання добитися правди перемогло. На той час це був вельми авантюрний вчинок, але мої громадянські переконання утвердив той факт, що Роман Данилович Бойко, поважна людина, колишній викладач нашого університету, підтримав студентів-протестувальників. Пан Роман навіть приніс нам солодку воду «Буратіно»! Але, оскільки ми голодували, нам не можна було її пити, тож він поміняв її у магазині «Дністер» на мінеральну.

- А чи тяжко було витримати голодування?
- Ми відмовилися від їжі на 10 днів. Весь цей час спеціальна медична комісія контролювала, чи справді ми голодуємо. Найтяжче було перші пару діб, дехто навіть втрачав свідомість і їх відвозила карета «швидкої допомоги».Серед протестувальників було лише близько десяти осіб, які дійсно голодували, інші ж підтримували нас «морально». Багато хто був з нами не з громадянських, а якихось прихованих користолюбних мотивів.

- Які ж були вимоги, висунуті вами 2 жовтня 1990 року до влади?
- Ми домагалися відставки Кравчука Л. М. і Масола В. А., проходження українськими юнаками військової служби тільки на території нашої держави. Ми були проти підписання нового Союзного договору, виступали за націоналізацію майна Компартії України та ВЛКСМ. Один із наших закликів звучав не зовсім коректно у звичайному розумінні, але коректно у політичному значенні: «Геть імпотентний парламент!» - ми вимагали перевиборів Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі.

- Чи добилися ви свого і які ваші враження про тогочасні події?
- Деякі з наших вимог були задоволені Постановою Верховної Ради УРСР від 17 жовтня 1990 року. А у мене залишилися двоякі почуття про ті події. З одного боку, я радий, що проявив себе як свідомий громадянин, взявши участь у голодуванні. З іншого – розплачуюся тепер за підірване здоров’я.

- Чи готові ви ще раз взяти участь у революції, якщо це буде потрібно?
- Ні, я не готовий повторити цей вчинок. Тоді я вірив, що Україна буде, як і вірив у «помаранчеву революцію». Але зараз мої погляди поміркованіші, тож я не можу здійснити такий рішучий крок.

Події осені 1990 залишили пам'ять не лише у вигляді нашого, «студентського» дня, а й лягли в основу документальних фільмів, книг та статей. Наше завдання: пам’ятати і гідно цінувати виступ наших ровесників у «революції на граніті», що була вагомою віхою у процесі становлення незалежної України.
[hide]

Категорія: Різне | Добавив: Merryland (31.10.2009) | Автор: Марічка Юрчак
Переглядів: 905 | Рейтинг: 0.0/0 |

Всього коментарів: 0
Добавляти коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright MyCorp © 2020
Хостинг від uCoz