МНПТ "Обереги"
Вт, 11.08.2020, 20.32
Меню сайту

Категорії каталогу
Різне [9]
Наші праці [26]

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

null

null

Статистика

Наше опитуання
Українські етнічні території: Кубань, Холмщина, Підляшшя, Стародубщина і т.д. мають бути:
Всього відповідей: 241

Головна » Статті » Наші праці

Євпраксія

Євпраксія

Володимир струганець

В історії Київської Русі є місце одній таємничій особі, про життя якої нам мало що відомо, так як їй присвячено лише кілька рядків у «Повісті временних літ». Решту відомостей ми можемо черпати лише з європейських джерел. Це українська княжна Євпраксія, яка ще у юному віці стала германською імператрицею і відіграла важливу роль у подальшій історії всієї Європи.

Походила Євпраксія з давнього, славетного князівського роду. Батьком її був князь Переяславський, а згодом (1030-1093 рр.) Великий князь Український Всеволод, син Ярослава Мудрого. Матір’ю її, як стверджує більшість істориків, була половецька княжна, з якою Всеволод побрався після смерті своєї першої дружини, візантійської царівни Мономахівни. Великою загадкою залишається дата народження Євпраксії, прийнято вважати, що роком народження княжни є 1071 рік, що загалом логічно вписується у вікову хронологію подальшого буття цієї жінки.

Із самого дитинства на долю княжної випали тяжкі випробування. Уже в 12 років Євпраксію посватав маркграф Саксонський Генріх Штаденський (Довгий). Звичайно, правителеві Русі-України годилося б видати свою доньку за більш знатнішу особу, але все ж таки Всеволод дав згоду на шлюб, і маленька дівчинка вирушила у важку виснажливу дорогу назустріч своїй долі.

Євпраксії належало виховуватись до 16 років у Кведлінбурзькому монастирі, настоятельницею якого була сестра германського імператора Адельгейда. Після 4 років перебування в монастирі Адельгейда передала маркграфові освічену, чемну наречену. Проте за кілька місяців по весіллю Генріх Штаденський захворів і згодом помер, залишивши своїй дружині все майно.

Після смерті свого чоловіка Євпраксія продовжувала жити в Кведлінбурзі, де і познайомилася з імператором Германії Генріхом IV, який приїхав провідати свою сестру Адельгейду. Генріх захопився юною вдовою. Замислюючись одружитись з нею, імператор не забував і про те, що є шанс поріднитися з могутнім правителем Русі-України, православної держави, не пов’язаної з Папою Римським, яка, отже могла надати могутню політичну і військову підтримку у боротьбі проти глави католицької церкви.

 Через деякий час імператор заручився з молодою українкою, а в 1089 році в соборі Кельна, при зібранні єпископів та вищої знаті імперії, Генріх IV і Євпраксія були обвінчані. Відбулася подія яка вплинула на життя всієї Європи – германською імператрицею стала українська княжна. Хроністи стверджують, що під час вінчання Євпраксії було дано ще одне, тепер уже церковно-католицьке ім’я – Адельгейда. Тобто під час вінчання відбувся обряд офіційного переходу Євпраксії до католицької віри.

Після весілля Генріх відправив посольство до Всеволода повідомляючи про шлюб його доньки і водночас просив підтримки в боротьбі з Папою. Послів Всеволод прийняв як належить, проте військ не дав.

Імператор розчарувався в своєму тестеві і в Русі, як можливій союзниці. Але ще раніше розчарував Євпраксію своєю розпусністю, нічними оргіями секти ніколаїтів, до якої належав і сам. Молода дружина хотіла викрити свого чоловіка, показати всім його сутність. Натомість Генріх поводився з нею все брутальніше.

На відкритий розрив він піти не міг і тому фактично заточив її у своєму замку в Італії, у Вероні. Проте навколо імператриці збиралося все більше противників імператора, однією з них була Матильда Тосканська.

Вона палала ненавистю до Генріха IV і одразу ж вхопилась за нагоду підірвати престиж імператора. Було сплановано, що Євпраксія виступить зі звинуваченням проти імператора на Церковному Соборі, попередньо звернувшись зі скаргою до Папи.

1 березня 1095 року в П’яченці на Соборі молода і горда імператриця звинуватила германського імператора в розпусті і організації сатанинських нічних оргій. Рішення Собору було суворим. Генріха відлучили від Церкви і позбавили імператорської корони

Проте після Собору Євпраксія опинилась у дуже скрутному становищі, адже після відлучення її чоловіка, вона перестала бути імператрицею, з іншого боку в будь-який момент на неї могли напасти наймані вбивці Генріха. І тоді молода красуня вирішує повернутись до Києва, де вже правив її двоюрідний брат Святополк Ізяславич, внук Ярослава Мудрого. Точних відомостей, щодо того, коли саме Євпраксія з’явилася в Києві, не існує. Очевидно це сталося близько 1099 року.

В 1106 році помер Генріх і юна вдова могла зітхнути з полегшенням. Вона відразу ж прийняла постриг в черниці, про це пише Нестор Літописець: «В літо 6614 (1106)… Того ж літа підстриглася Євпраксія, Всеволодова дочка, місяця грудня в 6-й день». Саме в монастирі вона і доживала останні роки.

А померла княгиня Євпраксія, імператриця Германії, 9 липня 1109 року, і похована в Печерському монастирі. Про це є відомість у «Повісті временних літ»: «В літо 6617 (1109). Померла Євпраксія, дочка Всеволодова, місяця липня в 9-й день. І поклали тіло її в Печерському монастирі біля дверей, що далі на південь. І зробили над нею божницю, де лежить тіло її».

Ця горда і смілива жінка пожертвувала своїм добробутом і собою заради всієї Європи, показавши все те зло яке існувало у ті часи при багатьох європейських дворах. Ми не повинні забувати цього подвигу і завжди пам’ятати, що його зробила українка.

Категорія: Наші праці | Добавив: Klapal (05.11.2007) | Автор: Володимир Струганець
Переглядів: 970 | Коментарі: 6 | Рейтинг: 5.0/1 |

Всього коментарів: 6
0
6 Tsal   [Матеріал]
українська княжна звучить гарно, але малоймовірно, що вона себе так ідентифікувала.

0
5 Posseydon   [Матеріал]
До відома Леся я прочитав "Євпраксію" Загребельного. Власне саме ця книга надихнула мене написати статтю (саме надихнула, бо в статті використано більше моїх власних роздумів, фактаж було дуже важко знайти). На рахунок вражень, дуже був би радий поділитись, наприклад на форумі

0
4 Лексі   [Матеріал]
Хороша стаття. Прочитай ще Павла Загребельного "Євпраксія". Цікаво було б прочитати враження від книжки

0
3 ljynberg   [Матеріал]
Молодець!!!!!!!!!!! hands

0
2 Igorisius   [Матеріал]
Стаття хороша, дякую.
Але чи була Євпраксія українкою? Швидше русинка чи шо...

0
1 jaroslav   [Матеріал]
дуже цікава стаття. так тримати!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Добавляти коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright MyCorp © 2020
Хостинг від uCoz